Język współpracy

W wychowaniu chodzi między innymi o to, żeby mieć wpływ na zachowanie dziecka. To znaczy umieć z nim rozmawiać w taki sposób, żeby chciało ono zmieniać swoje postępowanie, gdy zrozumie dlaczego jest ono nie do przyjęcia. Aby ten cel osiągnąć rodzice potrzebują się nauczyć takich umiejętności, które będą zachęcać dzieci do zmiany. Podstawowym elementem tych umiejętności jest precyzyjne wypowiadanie się.

Pamiętam ze spotkań z rodzicami taką sytuację. Omawiając nowe umiejętności wymieniłam wśród nich „udzielanie informacji”: że powinny być dokładne, zgodne z prawdą i udzielane tylko wtedy, gdy podejrzewamy, że jakieś nieakceptowane zachowanie jest wynikiem braku wiedzy jak należy się zachować. Po każdych zajęciach rodzice dostają pracę domową, która polega na wypróbowaniu w praktyce tego, co dowiedzieli się na zajęciach.

Mama 5-letniego Igora ucieszyła się, że wreszcie poznała sposób, który pomoże jej rozwiązać kłopot związany z jej ulubionym kwiatem – fikusem. Otóż jej synek ostatnio namiętnie obrywał mu liście – postanowiła, że udzieli mu informacji. Tydzień później na zajęciach dzieliła się z grupą rezultatem swoich wysiłków w zachęcaniu Igora do zmiany jego zachowania. Niestety była bardzo zawiedziona – Igor nie tylko nie przestał obrywać liści fikusa, a wręcz podwoił swoje wysiłki. Zapytała grupę „co zrobiłam nie tak?” Poprosiliśmy, żeby powiedziała nam, jakiej udzieliła informacji. Skierowała do swojego synka następujące słowa: „Kwiatki płaczą, kiedy obrywa się im liście”.

Z uśmiechem zapytałam, czy widziała kiedyś płaczące kwiaty. Wszystko stało się jasne. Informacja przede wszystkim nie była zgodna z prawdą. Na dodatek dla 5-letniego dziecka była bardzo intrygująca – Igor bardzo chciał zobaczyć, jak wygląda płaczący kwiat. Dlatego z zapałem obrywał dalej liście.

Katarzyna Zawadzka

Wpis “Język współpracy” ma jeden komentarz

  1. Anna Kalejta pisze:

    Przerażają mnie też takie komunikaty-groźby wymuszające określone zachowania typu: ” Jak będziesz się tak zachowywać to przyjdzie Pan i Cię zabierze” albo ” Przestanę Cię kochać jak jeszcze raz to sie powtórzy”, takie uzyskanie efektu za wszelka cenę, tylko ta cena może okazać się bardzo wysoka.

Dodaj komentarz